Web/desktop developer, programista w firmie Softgraf, trener programowania, autor kursów a także prowadzący na platformie Eduweb

Witam serdecznie, nazywam się Mateusz Manaj urodziłem się w '87 w Chełmie (w. lubelskie). Pracuję w firmie Softgraf na stanowisku kierownika działu oprogramowania. Od stycznia 2016 roku prowadzę również własną firmę Codeisland.

Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach, którą ukończyłem z tytułem inżyniera. Aktualnie współpracuję z wieloma polskimi oraz coraz częściej z zagranicznymi firmami.

Do moich kompetencji należy przede wszystkim programowanie w aplikacji sieciowych (ASP(x), PHP, Java), programowanie w środowiskach zintegrowanych (Visual Studio, RAD Studio), programowanie aplikacji desktopowych (C++, C#, Java). Cechuje mnie dobra znajomość narzędzi graficznych i technik projektowania interfejsów graficznych (choć grafikiem nie jestem.. no może w wolnych chwilach trochę :)).

Odkąd sięgam pamięcią zawsze interesowało mnie programowanie. Już od najmłodszych lat składałem proste strony internetowe w notatniku... tak dokładnie w notatniku. Pajączek dopiero co miał ujrzeć światło dzienne :).
Przechodziłem przez wszystkie etapy programowania, uczyłem się na własnych błędach (przeważnie tylko na nich) za każdym razem podwyższając sobie poprzeczkę o nowe 'dodatki'. Potrafiłem siedzieć godzinami wpatrując się w tego 15".owego potwora o dumnej nazwie CRT i patrzeć w kod PHP zastanawiając się w jaki to spoób zrobić pierwsze logowanie i autoryzację użytkownika.
Dodam tylko, że w tych latach internet mylono jeszcze z internatem a jedynym wiarygodnym źródłem informacji była dokumentacja kodu pobrana gdzieś z jakiejś maszyny z internetem modemowym, gdzie 3MB dokumentacji w MHT pobierało się 3 godziny.

Gdy już odkryłem co znajduje się w tej króliczej norze i jak to jest zrobione z tym logowaniem PHP zdążył się zaktualizować do wersji 3.0 (!). Krótko cieszyłem się tym odkryciem gdyż użytkownik musiał się jakoś rejestrować... a więc przyszła pora na bazę danych :)

I tak powoli, krok po kroku osiągnąłem poziom, który pozwolił mi znaleźć pierwszą pracę jako programista. Praca programisty to nieustanne doszkalanie się w różnych dziedzinach i na różnych poziomach abstrakcji. Z tego powodu uczęszczam na różnego rodzaju kursy, zdobywam certyfikaty. Cały czas staram się być na bieżąco z nowymi technologiami i technikami programowania.

W tym blogu chcę przekazać Ci wiedzę jaką zdobyłem przez te wszystkie lata, prezentując ją na podstawie przykładów z życia codziennego. Zapraszam do lektury!